Wystawa ROBIĆ / RZECZY na Łódź Design Festival

Robić Rzeczy

17. maja rozpoczyna się Łódź Design Festival – najstarszy festiwal designu w Polsce, organizowany od 2007 roku, poświęcony wzornictwu przemysłowemu, projektowaniu graficznemu, architekturze, rzemiosłu, kreowaniu usług i interakcji. Festiwal aspiruje do miana najbardziej opiniotwórczego wydarzenia dotyczącego designu w Europie Środkowo-Wschodniej. Każdego roku na festiwalu prezentowane są najważniejsze trendy i kierunki w światowym wzornictwie.

NÓW. Nowe Rzemiosło zostało zaproszone do współtworzenia tegorocznej edycji festiwalu poprzez przygotowanie autorskiej wystawy. Wartości i cele stowarzyszenia doskonale pokrywają się z tematyką festiwalu. Tegorocznym hasłem przewodnim jest „DOBRE ŻYCIE”. Organizatorzy będą starali się zwrócić uwagę na gigantyczny wpływ, jaki design wywiera na środowisko naturalne i relacje społeczne. Jednym z proponowanych sposobów na zachowanie równowagi w świecie konsumenckim jest powrót do rzemiosła. Tworzenie przedmiotów tak, aby zminimalizować ilość odpadów poprzez wybieranie nowych, bardziej ekologicznych materiałów lub powrót do używanych dawniej i niesłusznie porzuconych. Zwrócenie uwagi na wartość pięknych, funkcjonalnych i trwałych przedmiotów, tworzonych z pasją, w zgodzie z naturą i tradycjami kulturowymi.

NÓW we współpracy z kuratorką Ewą Klekot zaprezentuje wystawę ROBIĆ / RZECZY. Dla nas jako rzemieślników niezwykle ważnym aspektem pracy jest bezpośrednia kontrola nad całym procesem produkcji przedmiotu. Związek pomiędzy rzemieślnikiem i jego wyrobem jest bardzo silny i opiera się przede wszystkim na bardzo skomplikowanej wiedzy ciała. Rzemieślnik – podobnie jak muzyk – tworzy całym ciałem. Wykorzystuje potencjał swoich ruchów, zmysłów, uważności, by relacje, w które wchodzi z różnymi materiałami, narzędziami i urządzeniami przyniosły zamierzony skutek. Przez wystawę ROBIĆ / RZECZY chcemy pokazać choć kawałek naszej codzienności; pracy jaką wkładamy w wykonanie każdego z przedmiotów. Złożoności procesu, którego codziennie się podejmujemy. Zarówno praca, jak i wysiłek z nią związany są różne, w zależności od używanych w danym momencie narzędzi i surowców.

Zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które będzie miało miejsca 19 maja o godzinie 14:00.

ROBIĆ / RZECZY
Wystawa podczas 13. Łódź Design Festival
17-26.05.2019 r.
Kurator: Ewa Klekot
Koordynator: Olga Milczyńska
Projektant: Kosmos Projekt
Projektant graficzny: Danil Daneliuk
Producent: Monika Osinkowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *