Oblicza Nowego Rzemiosła, debata towarzysząca Łódź Design Festival 2020

Od kilku lat w Polsce rośnie moda na produkty rzemieślnicze. Indywidualne, wykonane z najwyższą starannością, zyskały popularność wśród mieszkańców wielkich aglomeracji. Jednocześnie w wielu miastach nie sposób już naprawić obuwia czy parasolki.

Coraz częściej w świecie masowej nadprodukcji, świadomie decydujemy się na zlecenie pracy rzemieślnikowi. Pandemia to specyficzny moment – na znaczeniu zyskała możliwość produkcji regionalnej, bazującej na lokalnych materiałach. Jednocześnie kryzys finansowy uderzył w wytwórców, których produkty bywają wielokrotnie droższe od dostępnych, masowo produkowanych alternatyw.

Jakie jest współcześnie miejsce rzemiosła, czy to sposób produkcji skazany na niszowość, czasowa moda, czy może szansa na zbawienie świata i ocalenie nas przed klimatyczną i śmieciową apokalipsą?

Czy produkty można wytwarzać z miłością, jakie są przewagi tych wykonanych ręcznie, z jakimi wyzwaniami borykają się na co dzień twórcy i jaka jest rola lokalnych zakładów rzemieślniczych w kształtowaniu przestrzeni miejskiej, a przede wszystkim czym jest nowe rzemiosło – o tym wszystkim rozmawiać będziemy już 20 września.

W dyskusji online udział wezmą praktycy, teoretycy i miłośnicy nowego, ale też tego trochę starszego rzemiosła: Olga Milczyńska, ceramiczka i wykładowczyni School of Form, członkini stowarzyszenia NÓW. Nowe rzemiosło, Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, zajmująca się rzemiosłem badaczka związana z Muzeum Warszawskiej Pragi, Alicja Patanowska, laureatka wielu nagród, specjalizująca się w pracy z ceramiką oraz Paweł Jasiewicz, dydaktyk i praktyk tworzący wyjątkowe projekty z wykorzystaniem drewna. Debatę poprowadzi Diana Nachiło, dziennikarka miesięcznika „BIZNES meble.pl”.

Prowadzenie: Diana Nachiło / Biznes.meble.pl

Czytaj więcej…

lodz design festival 2019 dekoportal

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie strony, akceptujesz treść Polityki prywatności.