Filomena Smola

Filomena Smola – Artystka pochodząca z Gdańska, jedna z niewielu kobiet z Polski samodzielnie dmuchająca i pracująca z gorącym szkłem. Jest absolwentką  Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta Wydziału Ceramiki i Szkła, oraz Malarstwa. Otrzymała magisterskie stypendium na studia w USA – na jednym z najstarszych programów  szkła, w Kent State University, gdzie też obecnie tworzy i pracuje jako nauczyciel. Dotychczas otrzymała stypendia w Nowym Jorku, Urban Glass. Stypendium rezydencji Bocci Design and Manufacturing Company z siedzibą w Vancouver i Berlinie. Stypendystka The Chrysler Museum of Art. Laureatka wystawy na największej światowej konferencji szkła w USA, Glass Art Society. Laureatka Glass Review 43 Corning Museum w Nowym Jorku. Twórczość Filomeny prezentowana była na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Zbigniew Horbowy Award, Stanislav Libenský Award, Prague Gallery of Czech Glass, Międzynarodowego Biennale Szkła, Sofia Bułgaria, EVOLUTION, the Glass Art Society, Berlin itd.

Istotna staje się dla mnie transformacja materiału do plastycznego stanu, który pozwala na różnorodne oddziaływania, zarówno czułe, delikatne, jak i gwałtowne i ekstremalne. To zjednoczenie gorącego szkła z własną cielesnością i tożsamością jest dla mnie swoistą, żywą relacją, prowadzącą do powstania finalnego obiektu. Pozwalającą na przeistoczenie gorącej, płynnej masy w kruchą szklaną formę.
W swojej pracy, istotne jest dla mnie przechodzenie całego procesu, od początku do końca. Dmucham szkło samodzielnie, gdzie nie ma możliwości na odejście, odpoczynek/przerwę. Materiał i proces wymaga ode mnie wytrzymałości, wprawy i olbrzymiej uważności, tak by ciągle utrzymać szkło w około 1200°C i nie doprowadzić do pęknięcia. Odnajdywanie ciągłej równowagi temperatury szkła, która nie jest zbyt gorąca i nie stapia naszej formy i zbyt zimna by nasz obiekt nie rozleciał się na tysiące małych kawałeczków. Jako dmuchaczka szkła muszę mierzyć się z ciągłym ryzykiem, przewidywać, być zawsze kilka kroków do przodu. Szkło podczas dmuchania jest niezwykle wrażliwe, każdy ruch, gest, uderzenie, oddech, ma niezwykłe znaczenie.

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie strony, akceptujesz treść Polityki prywatności.