„Nów w Pełni” to coroczne wydarzenie, na którym po raz pierwszy pokazywane są najnowsze prace lub kolekcje rzemieślniczek i rzemieślników zrzeszonych w Stowarzyszeniu Nów. Nowe Rzemiosło. Tegoroczna, piąta edycja wystawy odbywa się w Cechu Rzemiosł Skórzanych w Warszawie, miejscu wpisującym się w kontekst poszukiwania własnej tożsamości i korzeni „nowego rzemiosła”. Są na niej prezentowane przedmioty użytkowe i dekoracyjne jak meble, lustra, lampy, dywany, makramy, kilimy oraz obiekty z drewna, ceramiki, szkła, papieru i metalu.
Gdy pięć lat temu zakładaliśmy Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło mieliśmy intuicyjną potrzebę wspólnego działania bardziej niż realizację opracowanej strategii. Nie potrafiliśmy wtedy dokładnie zdefiniować naszej działalności balansującej między dizajnem i sztuką, użyliśmy słowa rzemiosło. Słownik języka polskiego PWN podaje, że „rzemiosło to drobna wytwórczość obejmująca wykonywanie i naprawianie przedmiotów użytkowych ręcznie lub prostymi narzędziami”. Jednak ta definicja nie przystaje do naszej działalności, podobnie jak ta z ustawy o rzemiośle, w której nie zalicza się do niego „działalności wytwórczej i usługowej artystów plastyków”. Dziś nadal dyskutujemy o rzemiośle i jego nowej odsłonie. Pracując fizycznie z materiałem, nie unikamy współczesnej techniki: korzystamy z niej w uzasadnionych przypadkach; projektujemy z pomocą oprogramowania, używamy maszyn CNC i współpracujemy z programistami. Oczywiście sięgamy także po dawne techniki w mistrzowskim wykonaniu, szlachetne materiały, ważna jest dla nas troska o środowisko naturalne i dbałość o detal.
Nowe rzemiosło traktujemy szeroko – jako wymykający się z ram proces twórczy, który ciągle ewoluuje, nieustannie podważa to, co wcześniej wydawało się stałe. We współczesnym rzemiośle – zarówno w kraju, jak i za granicą – jest wiele zawirowań, nowości i braku oczywistości. Wiemy jednak, że bez historii nie ma współczesności, zaglądamy więc do niej, choć nie jest to dla nas łatwe. Staramy się budować mosty, dlatego w tym roku gościmy w istniejącym od 1386 roku Cechu Rzemiosł Skórzanych imienia Jana Kilińskiego w Warszawie.
Nów w Pełni to przegląd najlepszych prac członków i członkiń Stowarzyszenia z danego roku. Obecnie jest to największa krajowa wystawa poświęcona współczesnemu rzemiosłu. Co roku czekamy na nią z niecierpliwością i ekscytacją. Jesteśmy ciekawi swoich nowych prac. Prezentowane przedmioty bywają premierą nowych kolekcji, popisem rzemieślniczych umiejętności, eksperymentem, nową lub intrygującą wersją znanej pracy. Nieustannie Nów w Pełni przybliża różnorodny, mało znany i wibrujący świat współczesnego rzemiosła.
Kuratorka: Olga Milczyńska
Partner główny: ERGO Hestia, Artystyczna Podróż Hestii
Partnerzy: Cech Rzemiosł Skórzanych, Winnica Kamil Barczentewicz, Winnica Silesian
Partner medialny: Vogue Living, Design Alive
„Nów w Pełni” – 5. edycja wystawy Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło
6–22.10.2023, wernisaż 6.10.2023, g. 18.00
Cech Rzemiosł Skórzanych im. J. Kilińskiego
Wąski Dunaj 10, Warszawa
Dni i godziny otwarcia wystawy:
środa-piątek, 16.00–20.00; sobota-niedziela, 12.00–18.00
Rzemieślnicy i rzemieślniczki: Aleksander Oniszh, Agata Marchlewicz / Cięta Córa, Beata Wietrzyńska / In Weave, Cyryl Zakrzewski, Jakub Przyborowski, Jakub Święcicki, Katarzyna Harasym, Kłosy, Marcin Skalski / Kuźnia Skały, Monika Dąbrowska-Picewicz, Monika Skorupska / MOSKO, Olga Milczyńska, Paweł Jasiewicz, P55 Mirrors, REST studio, Square Drop, Studio Tafla, Tartaruga
Zdjęcia : Matylda Polak
Grafika: Jakub Pionty