Agata Marchlewicz

Cięta Córa to artystyczny projekt Agaty Marchlewicz. Od kilku lat tworzy papierowe wycinanki i dzięki nim kultywuje tradycyjne rzemiosło. W swoich pracach opowiada prywatne historie.
Tworzenie wycinanek było i jest domeną kobiet. Wycinały by zdobić chatę i aby zaklinać rzeczywistość. Tworzyły w samotności i w wiejskich wspólnotach.

“Czym dla mnie jest wycinanie? To powrót do opowieści zbudowanych z tego najprostszego i dostępnego wszystkim tworzywa – papieru. Wycinam ornamenty inspirowane tymi tradycyjnymi – roślinami o bajecznych kształtach symbolizującymi życie, postaciami kobiecymi symbolizującymi pramatkę i zoomorficznymi kształtami utożsamianymi z kreacjami płodności. Moje wycinanki – tak jak kiedyś – zdobią mieszkania i budują osobiste miejsca mocy.”
W dawnej Polsce do tworzenia papierowych wycinanek wykorzystywane były nożyce do strzyżenia owiec. Agata wycina malutkimi nożyczkami do paznokci. Do wycinania bardziej skomplikowanych, niesymetrycznych kompozycji używa nożyka – to taki mały ukłon w stronę wycinanki żydowskiej i chińskiej, której jest wielką fanką.

Agata Marchlewicz - prace do kupienia

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie strony, akceptujesz treść Polityki prywatności.