Marcin Skalski

Kuźnia Skały to efekt wieloletniej pasji Marcina Skalskiego do kowalstwa. Obecnie działa na pograniczu kowalstwa i pracy w drewnie. Inspiruje go sztuka użytkowa małopolskiej wsi – zazwyczaj obiekty codziennego użytku. Do produkcji wykorzystuje materiały z odzysku i ciekawe odpady znalezione w tartaku, które wyróżnia ciekawa faktura oraz unikatowa wartość estetyczna. W swoich projektach łączy surowy i niedoskonały charakter materiałów oraz minimalizm.

Od zawsze lubiłem żelazo, od zawsze lubiłem drewno. Intrygowały mnie wytwory dawnego rzemiosła, dawne narzędzia i sprzęty użytku domowego. Obcując z takimi przedmiotami, lubię podziwiać wpływ czasu, wielu lat użytkowania, które odcisnęły piętno na fakturze, kolorze i kształcie. Jako projektant i rzemieślnik pragnę tworzyć przedmioty wpisujące się we współczesne życie, ale zakorzenione w tradycji, jaka wiąże się ze sposobem ich wykonania.
Części z drewna wykonują z surowca z tartaku, będącego w sporej części odpadem, przeznaczonym do spalenia. Do obróbki używam szeregu elektronarzędzi i maszyn, z czego wiele własnej konstrukcji. Używam także narzędzi ręcznych, dłut-wykonanych samodzielnie ze zużytych części ze złomu (resorów,łożysk etc). Części z metalu wykonuję w kuźni, w procesie kucia na gorąco, czasem także obróbki na zimno przy pomocy różnych szlifierek i pilników.

3 Maja 115,
32-100 Proszowice

Marcin Skalski - prace do kupienia

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie strony, akceptujesz treść Polityki prywatności.