Magdalena Zarychta

Magdalena Zarychta jest absolwentką  Wydziału Ceramiki i Szkła, wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta.

Realizowała dyplom z projektowania szkła artystycznego i użytkowego na Wydziale Ceramiki i Szkła w pracowni prof. Kazimierza Pawlaka oraz zrealizowała aneks z malarstwa w pracowni prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego. W ramach otrzymanego stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki, studiowała na Wydziale Ceramiki i Wzornictwa Szkła w Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie, w Izraelu. 

Jej twórczość prezentowana była na licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, a prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji i USA.

Zajmuje się szkłem artystycznym i użytkowym, przeszkleniami, witrażem tradycyjnym oraz fotografią i malarstwem.

W tkance szkła zapisana może zostać ulotna chwila, akt kreacji, starcie żywiołów, którym działaniu jest poddawane w momencie formowania. Stąd w moich pracach wewnętrzna dynamika, napięcie, życie – szklane formy są nie tylko finalnym artystycznym wytworem, ale i zapisem samego momentu twórczego. Szkło jest dla mnie materiałem rzeźbiarskim takim samym jak drewno czy kamień.
Tak jak w kamieniach odciskają się ślady przeszłości, gdy powstają skamieliny, tak i moje szkło naznaczone zostaje organicznym stemplem. Wykorzystuję do tego celu różne botaniczne znaleziska, ale także własne płaskorzeźby i reliefy. Eksploruję możliwości różnych faktur, sprawiając, że to one same w sobie stają się kluczowym elementem rzeźbiarskiej kompozycji. Tworzę krótkie cykle unikatowych form, dmuchanych i formowanych ręcznie.

al. J.Słowackiego
46 30-018 Kraków
Poland

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie strony, akceptujesz treść Polityki prywatności.