NÓW i PRZYJACIELE

“NÓW I PRZYJACIELE” to nowy cykl wystaw, wydarzeń i spotkań, w ramach którego NÓW zaprasza przyjaciół do wspólnych prezentacji prac, rozmów oraz wymiany doświadczeń.

Pierwszymi z cyklu będą weekendowe wydarzenie oraz wystawa w Fermencie – z udziałem koreańskiego ceramika Kim Dae Woonga, koreańskiej artystki ceramiczki Sony Park, ceramiczki Olgi Milczyńskiej, tkaczki Beaty Wietrzyńskiej i stolarza Jakuba Przyborowskiego. Zestawienie prac z tak odległych kultur może być wyzwaniem, tu jednak okazuje się, że twórców łączy więcej niż może się wydawać.

Prezentowane prace emanują spokojem. Jest w nich oddech i piękno, tak potrzebne w dzisiejszym świecie. Widzimy zarówno surowość użytych materiałów: gliny, drewna, lnu, jak i ślad sprawnej ręki mistrza, która nadaje im delikatności. Proces tworzenia obiektów wymaga czasu i cierpliwości, a to przekłada się/wpływa na kontemplacyjny sposób odbioru wystawy. Zestawione razem przedmioty mogłyby tworzyć scenografię opowieści o azjatyckim mnichu.  

Podczas weekendu otwarcia będzie można wziąć udział w koreańskiej ceremonii herbacianej oraz w rozmowie o procesie nauki ceramiki i stawaniu się mistrzem. Będzie okazja, żeby swobodnie porozmawiać z twórcami, a także zwyczajnie odpocząć i kontemplować. 

Wystawa potrwa od 04.10 do 20.10.2024
Dom Kultury i Natury Ferment, ul. Iwonicka 40, Warszawa

wernisaż – 04.10 godz. 19:00 – otwarcie wystawy i ceremonia herbaciana

wydarzenia towarzyszące

  • 05.10 godz. 16:00 – ceremonia herbaciana
  • 05.10 godz. 18:00 – rozmowa dr Ewy Klekot z Kim Dae Woongiem i Soną Park o mistrzostwie w rzemiośle a także o byciu ceramikiem, ceramiczką w Korei Południowej
  • 19.10/20.10 – finisaż wystawy, pokaz i degustacja kuchni koreańskiej

 

Organizatorzy:
Ferment
Stowarzyszenie Nów. Nowe Rzemiosło

Partnerzy:
Centrum Kultury Koreańskiej

Patronat medialny:
LABEL

 

O uczestnikach:

Dae-woong Kim (ur. 1972, Seul) ukończył studia licencjackie i magisterskie z ceramiki na Uniwersytecie Dankook w Seulu. Następnie przez cztery lata trenował pod okiem artysty Seung-ho Yang, pracując we Francji, Szwajcarii i Korei. Jego artystyczna wizja koncentruje się na harmonizowaniu tradycyjnej koreańskiej ceramiki z fakturą natury i pierwotną siłą ognia. Kim miał 32 wystawy indywidualne i brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych zarówno w Korei, jak i w Europie. Pełnił także funkcję prezesa Koreańskiego Stowarzyszenia Ceramiki Wypalanej Drewnem, gdzie zorganizował i prowadził ponad 10 warsztatów budowy i wypalania pieców opalanych drewnem. W 2008 roku Kim został zaproszony na Światowe Biennale Ceramiki w Icheon i od tego czasu wziął udział w ponad 10 międzynarodowych sympozjach i rezydencjach artystycznych.
IG: instagram.com/kim_daewoong/

 

Sona Park (ur. 1993, Seul) jest artystką, ceramiczką z doświadczeniem w projektowaniu wizualnym i medialnym. Ukończyła Wydział Sztuk Pięknych na Wydziale Projektowania Wizualnego i Medialnego na Uniwersytecie Kobiet Sookmyung w Seulu, w Korei. Po pięciu latach pracy w dziedzinie projektowania wizualnego i medialnego, zajęła się ceramiką. Podczas pobytu na Bali w Indonezji Sona odkryła podwodny świat i była głęboko urzeczona jego pięknem. Ta fascynacja doprowadziła ją do stworzenia własnego, niepowtarzalnego stylu inspirowanego podwodnym światem, który obecnie kształtuje jej prace ceramiczne. W swoich dziełach Sona oddaje esencję czasu i przestrzeni, osadzając te elementy w swojej ceramice. Jej prace przemierzają teraźniejszość, przyszłość i przeszłość, ukazując widoki, tekstury i ducha stuleci, a nawet tysiącleci. Jej podejście do ceramiki nie przypomina tworzenia, a bardziej odkrycia, jakby każdy element został wydobyty z zapomnianego miejsca i czekał na odnalezienie.
IG: instagram.com/sohnpark/

 

Olga Milczyńska – ceramiczka, artystka, rzemieślnik. Wykładała ceramikę w School of Form. Ukończyła między innymi studia na wydziale ceramiki w The Royal Danish Academy of Fine Arts, a także Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Wiedzę praktyczną zdobyła pracując w pracowniach ceramicznych w Wielkiej Brytanii, Francji, Danii i Korei Południowej. Zaangażowana we wspieranie ginącego rzemiosła artystycznego, jakim jest garncarstwo wiejskie w Polsce, współpracowała z Ośrodkiem Garncarskim w Medyni Głogowskiej. Współzałożycielka Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło. Jako artystka brała udział w wielu międzynarodowych i krajowych wystawach. Uczestniczka Ceramic Biennale w Indonezji w 2019 czy Dutch Design Week 2020.
IG: instagram.com/olga.milczynska/ 

 

Beata Wietrzyńska – Psycholożka z tytułem mistrza w zawodzie tkacz. Rzemiosła uczyła się w Centre Européen pour la Promotion des Arts w Luksemburgu i od polskich tkaczek ludowych. Współzałożycielka Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło. W 2023 roku wyróżniona tytułem Mistrza Rzemiosł Artystycznych MKiDN. 

Przekłada obrazy, emocje, wspomnienia na język tkaniny nicielnicowej. Oddaje ich charakter poprzez kolorystykę, fakturę, rytmy. W tworzonych materiałach wykorzystuje naturalne włókna o różnych właściwościach. W efekcie w pracach pojawiają się zarówno motywy geometryczne z kontrastami kolorystycznymi, jak i te organiczne, inspirowane naturą, o oszczędnych, stonowanych barwach.

Tkaniny Beaty znajdują zastosowanie jako przedmioty osobiste (wyróżnienie must have 2023 dla kolekcji szali/ pledów DDW), panele dekoracyjne, a także materiały ubraniowe (od 2014 współpracuje z marką Magda Butrym). Niezależnie od funkcji, ich zadaniem jest dawać odbiorcy komfort, spokój, przyjemność z obcowania z ręcznie utkanym materiałem.
IG: instagram.com/in_weave/ 

 

Jakub Przyborowski (ur. 1989) – Stolarz z powołania. Po ukończeniu studiów planistycznych postanowił radykalnie zmienić swoje życie, uciec od pracy biurowej i zająć się rzemiosłem. Przez kilka lat zdobywał doświadczenie w warsztatach i manufakturach stolarskich, aby wreszcie zacząć tworzyć pod własnym nazwiskiem. Obecnie realizuje autorskie i zlecone projekty mebli oraz obiektów użytkowych w małej pracowni na warszawskiej Pradze. Poza pracą twórczą czynnie angażuje się w działania promujące rzemiosło jako prezes stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło oraz nauczyciel w szkole stolarstwa tradycyjnego Woodworkshop.

Motywacją do tworzenia dla Jakuba jest podnoszenie własnych kwalifikacji – doskonalenie techniki i poszerzanie wiedzy na temat drewna, ale także praca nad charakterem. Jak lubi powtarzać: “Stolarstwo to nieustanne zmaganie, niekoniecznie z materiałem, częściej z samym sobą”. Przebieg tych zmagań prezentuje w swoich pracach, eksponując ręcznie wykonywane, precyzyjne połączenia stolarskie i kreując proste, ale wymagające formy geometryczne.
IG: instagram.com/jakub_przyborowski/

.

 

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie strony, akceptujesz treść Polityki prywatności.