Beata Szczepaniak

Beata Szczepaniak  – rzeźbiarka, projektantka. Jest absolwentką Wydziału Rzeźby i Działań Przestrzennych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, laureatką nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uczestniczką programów rezydencyjnych w Szanghaju, Osace i Monachium, oraz uczestniczką wielu wystaw m.in. W Muzeum Narodowym w Poznaniu, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku czy Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Obecnie obok pracy twórczej i projektowej dzieli się swoja wiedzą prowadząc pracownię ceramiki w Liceum Plastycznym w Zduńskiej Woli

Największą uwagę kieruje ku formie i jej uwikłaniu w przestrzeni. W swoich pracach uwielbia bawić się formą, układem kompozycyjnym w przestrzeni, relacją kształtów i kolorów, łączeniem ze sobą kontrastowych materii. Bardzo ważne w jej twórczości jest oddziaływanie na odbiorcę poprzez zmysły i uczucia. Niewyczerpaną inspiracją są dla artystki wszelkie procesy zachodzące w naturze, oraz emocje i relacje międzyludzkie. Próba przełożenia tych zjawisk na język form, jest dla niej dużym wyzwaniem.

Jej prace oscylują na granicy pomiędzy sztuką a designem. Pracuje przede wszystkim w materiałach ceramicznych, ale nie obcy jest jej metal i tworzywa sztuczne.

W swoich pracach próbuję nadać formę czemuś co z zasady formy nie ma – emocjom, uczuciom, atmosferze, relacjom międzyludzkim. Wewnętrzna konieczność nadania kształtu tym zjawiskom jest moją próbą porządkowania świata.
W synchronizacji na linii „myśl – dłonie – narzędzie – materia” jest coś z transcendencji, choć połączenie to nie jest czymś tak po prostu danym twórcy/rzemieślnikowi. To lata pracy, ćwiczeń i doświadczeń by dłonie zręcznie wykonywały polecenia płynące z umysłu. Ceramika to dziedzina, która uczy pokory, pokory wobec materii – twórca podążając za jej możliwościami i ograniczeniami musi mieć w sobie duże pokłady wnikliwości i cierpliwości.

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie strony, akceptujesz treść Polityki prywatności.