Kalina Bańka-Kulka

Absolwentka Wydziału Ceramiki i Szkła Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych gdzie od 2013 roku współtworzy pracownię witrażu i działań graficznych w szkle. W 2020 roku uzyskała stopień doktora sztuki. Prowadzi autorskie kursy i warsztaty z zakresu szkła w Polsce oraz ośrodkach szkła za granicą: Urban Glass w Nowym Jorku, Bildwerk Frauenau w Niemczech, Pilchuck Glass School w USA. Zrealizowała dwanaście wystaw indywidualnych oraz wzięła udział w kilkuset wystawach szkła w kraju i za granicą. Jest laureatką kilkunastu konkursów zarówno krajowych jak i międzynarodowych z zakresu szkła i designu. (m.in. przegląd NEW GLASS REVIEW 38  Corning Museum of Glass w Nowym Jorku w 2016 roku).

W swoich pracach podejmuję ważkie i aktualne tematy pustki i nagromadzania odnosząc się do zjawisk społecznych i ekonomicznych. Aktualnie realizuję osobiste i sentymentalne projekty powiązane z relacjami rodzinnymi, wykorzystując delikatny materiał jakim jest szkło nawiązuję do kruchości życia - nadwrażliwości kobiet w łańcuchu pokoleniowym.
Tworzy obiekty unikatowe ze szkła, które prezentuje w formie instalacji site specific, wykorzystując różnorodne techniki; witraż klasyczny malowany ręcznie, fusing, slumping, sitodruk. Realizuje również obiekty unikatowe w pojedynczych lub krótkich seriach w technikach formowania i dmuchania szkła na gorąco.

Ta strona używa plików cookies. Kontynuując przeglądanie strony, akceptujesz treść Polityki prywatności.